A kérdés jellemzően vállalkozás elindításakor hangzik el, mivel akár egyéni vállalkozóról legyen szó, akár társas vállalkozásról, meg kell nevezni azon tevékenységeket, mellyel a vállalkozás bevételt szeretne szerezni. Ezen tevékenységek közül az lesz a főtevékenység, amiből várhatóan a legtöbb bevétel fog származni. A tevékenységeket az egyéni vállalkozóknak az ÖVTJ kódokkal, a társas vállalkozásoknak a TEÁOR’08 kód alapján kell megjelölni. (Mindkét osztályozás struktúrájában azonos, csak a TEÁOR 4 számjegyig, az ÖVTJ pedig 6 számjegyig van alábontva.) A KSH honlapján az osztályozások menüpont alatt megtalálható a TEÁOR’08 és az ÖVTJ struktúra, és az oldalon lehetőség van kód vagy kulcsszó alapján keresni. A keresés eredményeként kapott részletes leírás segít a választásban, és megadja azoknak a tevékenységeknek a kódját is, amik nem a keresett szakágazatba tartoznak, de jó eséllyel szóba jöhetnek.
A tevékenységek kiválasztásánál figyelemmel kell lenni, milyen végzettség szükséges, és kell-e hozzá engedély, illetve bejelentési kötelezettség jár-e. Az előírt végzettséget a 21/2010. (V.14.) NFGM rendelet, valamint 157/2004. (V.18.) Kormányrendelet szabályozza. Ezen az oldalon pedig ellenőrizni lehet a tevékenység engedély- illetve bejelentési kötelezettségét: http://engedelykoteles.mkik.hu/
Ha már működik a vállalkozás, és új tevékenységet szeretne valaki felvenni a meglévők közé (vagy törölni), akkor egyéni vállalkozás elektronikus úton az ún. webes ügysegéden keresztül teheti meg a bejelentést, társas vállalkozás pedig a ’T201T nyomtatványon szintén elektronikusan az ügyfélkapun keresztül küldheti be a változás bejelentőt.
Alapvetően rendszeresen folytatott tevékenységet kell bejelenteni, tehát ha egyszeri alkalommal számlázok valamit, az még nem von maga után bejelentési kötelezettséget. Ha pedig több tevékenységem van, és változik, hogy melyikből származik a legtöbb bevétel, szintén nem kell rögtön a főtevékenység változását bejelenteni, érdemes kivárni, tartós-e a változás.
Remélem, hasznosnak találta az itt szerzett információt! Ha további kérdései vannak, melyekre nem talált választ, vegye fel velem a kapcsolatot! Egyéni konzultáció keretében lehetőség van adott helyzet teljes körű átbeszélésére.