Barion Pixel

Kell nyilatkozni az iparűzési adó felezése érdekében?

MEGOSZTÁS

Február 25-ig kell nyilatkozni az iparűzési adóelőleg felezése érdekében. Kinek kell nyilatkozni, és kinek nem kell? Az éves adó 1%-ra csökkentéséhez is kell nyilatkozni? Ezeket a kérdéseket teszem tisztába az alábbi írásban.
hipafelezes - A 2021. évi iparűzési adó csökkentése körül sok a felreértés, téves információ. Kinek kell nyilatkozni és kinek nem?

Elképesztő, mennyi félreértés és ellentmondásos információ született az iparűzési adó „felezés” néven elterjedt intézkedés kapcsán. A Kormány jószándékkal hozott adócsökkentésről szóló rendelete nyúlfarknyi (mindössze 6 paragrafus), mégis nehezen érhető, és rengeted felesleges adminisztrációt, PM és NAV állásfoglalást generált.

Mi az igazság?

Bevallom, felületes olvasás után én nekem se volt meg elsőre, hogyan kell alkalmazni a rendeletet. Most, hogy a határidőhöz (febr. 25-höz) közeledünk, már kitisztult a kép, amit megosztok veletek:

Az iparűzési adó 2021-ben maximum 1% lehet (egyébként maximum 2% volt és lesz 2022-ben). Az önkormányzatok egyedileg döntenek, hogy adott településen ezen maximumon belül, mennyi az iparűzési adó. Ahol eddig is 0,8% volt, ott ezután is 0,8% lesz. Ha 1,6% volt, akkor 1% lesz, és ahol 2%-volt, ott lesz ténylegesen fele az iparűzési adó. Ez tény, ehhez NEM KELL beadni a 21NYHIPA nyomtatványt február 25-ig.

Kinek kell február 25-ig nyilatkozni?

A 21NYHIPA nyilatkozatot annak kell beadni, aki az általános szabályok szerint éves bevallása alapján adóelőlegfizetésre kötelezett, és 2021-re nem az eredeti %-al számolt iparűzési adóelőleget szeretné márciusban és szeptemberben megfizetni, hanem annak 50%-át. Az 50%-os adóelőleg érdekében kell beadni február 25-ig a nyilatkozatot a megadott nyomtatványon a NAV-nak. Ha nem adja be, akkor 2021-re megfizeti adóelőlegként a 2020. évi adóbevallása szerinti összeget, és majd a 2021.évi éves bevallásban, melyben maximum 1% lesz az adókulcs, visszaigényelhető adója lesz, ha az év során a magasabb adókulcs alapján fizetett adóelőleget.

Ha a településen 0,8% az iparűzési adó, és a vállalkozás beadja az adóelőleg felezéshez a nyilatkozatot, és az eredeti adóelőleg felét fogja megfizetni 2021. évre, akkor az éves adóbevallásban, melyben 0,8% lesz továbbra is az adókulcs, nagyobb összegű éves adókiegészítést kell majd fizetnie. Ezért azokon a településeken, ahol eddig is 1% vagy kevesebb volt az adó, nem javasolt beadni a 21NYHIPA nyomtatványt, mert 2022 májusában fog jelentkezni egy nagyobb különbözet.

A nyilatkozatot február 25-ig azok adják be, akik 1,5-2%-os iparűzési adót fizettek eddig. Ekkor az eredeti adóelőleg felét kell majd befizetni, és az éves adóbevallásban az 1%-al meghatározott tényleges adó és az 50% eredeti adóelőleg különbözete nagyságrendileg nem fog nagy különbséget kiadni.

Mi van a katásokkal?

Ők nem fizetnek adóelőleget. Számukra az adót az önkormányzat kivetéssel írja elő. Tehát az adó és az adóelőleg fogalma nem ugyanaz. A 21NYHIPA nyilatkozatot az adóelőleg felezése érdekében kell beadni. A katás nem fizet adóelőleget. És mivel az iparűzési adó 1%-os maximuma feltétel nélkül tény a 4 milliárd árbevétel/mérlegfőösszeg alatti vállalkozások számára, gyakorlatilag nem kell tenniük semmit. Ezért láthatják az adófolyószámlájukon, hogy az önkormányzatok már a rendelet szerinti csökkentett iparűzési adót írták elő 2021-re.

Most akkor beadjam, vagy ne adjam a nyilatkozatot?

Megmondom őszintén, én beadtam mindenkinek, még a katásoknak is. Ha ennyi bizonytalanság van egy jogszabály alkalmazása körül, akkor ezen az egy-ixes beadványon ne múljon az adócsökkentés! Ez még mindig egyszerűbb, mint utólag a magam igazát átverni a hatóság ügyintézőin.

Remélem, segítettem a helyzet helyes értelmezésében!

Ha hasznosnak találtad a cikket, akkor oszd meg másokkal is!

Facebook
LinkedIn
Email
Print

Tetszett a cikk? Hasznosnak találtad? Ha nem szeretnél lemaradni a hasonló tartalmakról, akkor iratkozz fel hírlevelemre! 

Picture of Bujdosó Krisztina

Bujdosó Krisztina

Bujdosó Krisztina vagyok, és adótanácsadóként segítem a kisvállalkozókat és a magánszemélyeket az adózás világában eligazodni. Szívügyem, hogy az emberek tudatosan, és felelősen kezeljék adóügyeiket, amihez minden szükséges információt megadok érthető, emberi nyelven.

Rólam

Bujdosó Krisztina

Bujdosó Krisztina vagyok, és adótanácsadóként segítem a kisvállalkozókat és a magánszemélyeket az adózás világában eligazodni. Segítő kezet online nyújtok, így helytől függetlenül könnyen hozzáfér bárki, aki úgy érzi nem kap megfelelő tájékoztatást könyvelőjétől vagy a NAV ügyfélszolgálatán. 

Legújabb bejegyzések

Adóelőleg nyilatkozat online, könnyedén!

A munkavállalók év eleji fontos teendője, hogy adóelőleg nyilatkozatot adjanak munkáltatójuknak, ha év közben valamilyen kedvezményt szeretnének érvényesíteni a magasabb nettó fizetés érdekében. 2020-tól online is lehet adóelőleg nyilatkozatot adni, ami több szempontból is megkönnyíti a dolgunkat!

TOVÁBB OLVASOM »

Ajánlott video