Barion Pixel

A NAV kiemelt figyelmet fordít a katás vállalkozások ellenőrzésére 2020-ban

MEGOSZTÁS

Mi számít bujtatott foglalkoztatásnak? Kinek és mit kell bizonyítani? Mire számíts egy ellenőrzési eljárás során? Nézzük meg sorra a kérdéseket, és felkészülten álljunk elébe a megmérettetésnek!
NAV kiemelten figyeli a katás vállalkozásokat

Szerintem ez jó hír. Ahhoz képest, amilyen ötletek szivárogtak ki tavaly a Kata tv. szabályozásának szigorítására, az ellenőrzések fokozása messzemenőkig kellemesebb módja a bujtatott foglalkoztatások hatósági kezelésének.

Mi számít bujtatott foglalkoztatásnak? Kinek és mit kell bizonyítani? Mire számíts egy ellenőrzési eljárás során? Nézzük meg sorra a kérdéseket, és felkészülten álljunk elébe a megmérettetésnek!

Mi számít bujtatott foglalkoztatásnak?

Nem nagyon kell matekzseninek lenni, hogy tudd, miért előnyösebb katás vállalkozóként foglalkoztatni valakit munkaviszony helyett. Ha adott feladatkör elvégzésére a cég 1 millió forintot szán, akkor az munkaviszonyban 560 ezer forint nettó fizetést jelent. Szemben, ha ezt az összeget katásként számlázod, és kifizeted belőle a havi 50 ezer adódat, akkor 950 ezer forint marad a zsebedben. Bár az utóbbi konstrukció több hátrányt is hordoz a „dolgozóra” nézve, de most nem ez a cikk témája. Végeredményben, mindkét félnek előnyös a katás számlázás. Csak egy bibi van: ezt hívják bujtatott foglalkoztatásnak, azaz amikor egy munkaszerződés valami másnak van álcázva. Mondjuk egy vállalkozói szerződésnek. Onnan ismered fel, hogy ha nem lenne kata-adózás, akkor biztosan munkaszerződésed lenne adott céggel.

Kinek és mit kell bizonyítani?

Már a Kata törvény megalkotásakor tudták, hogy lesznek, akik munkaviszony helyett katás vállalkozóként szeretnének embereket dolgoztatni, ezért beleírták a törvénybe, hogy alapból munkaviszonyt feltételeznek, ha éves szinten 1 millió forintnál többet számláz egy katás vállalkozó ugyanannak a cégnek. Azzal, hogy ezt beleírták a törvénybe, gondoskodtak arról, hogy a munkaviszony meglétét nem a hatóságnak kell bizonyítani, hanem az adózónak kell az ellenkezőjét megdönthetetlenül alátámasztani. Azt is megadták a törvényben, hogyan kell a munkaviszony vélelmét megdönteni. 

Az alábbi hét állítás közül legalább kettőnek kell igaznak lenni

  1. „A kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette” – ez azt jelenti, hogy a rád bízott feladatot megcsináltathatod mással, nem ragaszkodnak a személyedhez. A gyakorlatban ezt sokszor kapásból el szokták vetni, pedig nem lenne muszáj. Ezt úgy lehet bizonyítani, hogy a szerződésbe bele van foglalva, hogy a feladat elvégzéséhez alvállalkozókat vehetsz igénybe.
  2. A kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50%-át nem attól a cégtől szerezte, akinek 1 milliót számlázott. Azt hiszem ezt nem kell magyarázni.
  3. Az 1 milliós ügyfél „nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára”. Másként fogalmazva a szerződés eredményorientált. Mindegy hogyan, csak legyen megcsinálva a feladat.
  4. „A tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll”, vagyis nem a megbízó telephelyén kell végezned a tevékenységet. (Birtokodban áll a bérelt, vagy szívességi használatra kapott ingatlan is.)
  5. A tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a megbízó cégtől kaptad. Tehát, ha te egy informatikus vagy, akinek a cég odatett egy laptopot a munkavégzéshez, akkor ezt a pontot nem ugrottad meg.
  6. „A tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg.” Ez a gyönyörű megfogalmazás a munkaidőre vonatkozik. Ha a megbízó megszabja, mikor csináld, amivel megbízott, és nem döntheted el saját belátásod szerint mikor dolgozol, akkor ez a kritérium nem teljesül.
  7. Ha a kisadózónak van más vállalkozásban munkaviszonya, vagy vállalkozói jogviszonya, akkor az jó pont, kivéve, ha a bevétele több, mint fele ettől a másik vállalkozástól származik.

Mire számíts egy ellenőrzési eljárás során?

Amikor ellenőrzésre kerül a sor, akkor a NAV iratanyagot kér be, azaz alapvetően a szerződéseket vizsgálja. Ezért fontos, hogy jó szerződésünk legyen. A jó szerződésbe bele van foglalva a fenti hét pontból minimum kettő. Azonban ezzel még nem lehet hátra dőlni! A másik alapvető ellenőrzési eszköz az érintettek által tett nyilatkozatok. A NAV-nak van egy kérdéssora, ami a munkaviszonyra utaló jelekre fókuszál. A szerződés és a nyilatkozatok mellett minden egyéb körülményt figyelembe vesznek és mérlegelnek, hogy a felek közti kapcsolat valódi tartalmát feltárják.

Mi lesz, ha munkaviszonnyá minősítik a katás szerződésedet?

A szerződésben meghatározott összeget bruttó bérnek fogják tekinteni. A munkáltatót terhelő adókat (17,5% szociális hozzájárulási adót és 1,5% szakképzési adót) a megbízó cégnek kell megfizetni mulasztási- és adóbírsággal megspékelve. A bérből levonandó járulékokat (18,5%-ot), és személyi jövedelemadót (15%) a katás vállalkozótól fogják behajtani. Ráadásul a befizetett havi 50 ezres katán felül, ha nem csak egy cégnek számláztál. Sok katás vállalkozó szeretné, ha a szerződésben meghatározott összeget a NAV nettó bérré minősítené, „hiszen ez az egész nem is az ő ötlete volt”. Erre azonban csak akkor volna esély, ha a szerződés kifejezetten nettó/adózott összegről szólna a felek között. A gyakorlatban ez nem jellemző, mert a nettó összeg személyenként, ill. a személyt megillető adókedvezményektől függően változó. Mivel a munkaszerződésben is bruttó bérről szóló megállapodást rögzítenek, a katás szerződés átminősítésével a katás vállalkozói összeg is bruttó bért fog jelenteni.

Utána tudsz számolni, hogy ha 1 milliót számláztál ki, akkor ez 335 ezer forint extra fizetendő adót jelent. Azt gondolom, adott körülmények között ez nem kevés. Ezért légy körültekintő, és egyeztess a megbízóddal!

Ha hasznosnak találtad a cikket, akkor oszd meg másokkal is!

Facebook
LinkedIn
Email
Print

Tetszett a cikk? Hasznosnak találtad? Ha nem szeretnél lemaradni a hasonló tartalmakról, akkor iratkozz fel hírlevelemre! 

Picture of Bujdosó Krisztina

Bujdosó Krisztina

Bujdosó Krisztina vagyok, és adótanácsadóként segítem a kisvállalkozókat és a magánszemélyeket az adózás világában eligazodni. Szívügyem, hogy az emberek tudatosan, és felelősen kezeljék adóügyeiket, amihez minden szükséges információt megadok érthető, emberi nyelven.

Rólam

Bujdosó Krisztina

Bujdosó Krisztina vagyok, és adótanácsadóként segítem a kisvállalkozókat és a magánszemélyeket az adózás világában eligazodni. Segítő kezet online nyújtok, így helytől függetlenül könnyen hozzáfér bárki, aki úgy érzi nem kap megfelelő tájékoztatást könyvelőjétől vagy a NAV ügyfélszolgálatán. 

Legújabb bejegyzések

Adóelőleg nyilatkozat online, könnyedén!

A munkavállalók év eleji fontos teendője, hogy adóelőleg nyilatkozatot adjanak munkáltatójuknak, ha év közben valamilyen kedvezményt szeretnének érvényesíteni a magasabb nettó fizetés érdekében. 2020-tól online is lehet adóelőleg nyilatkozatot adni, ami több szempontból is megkönnyíti a dolgunkat!

TOVÁBB OLVASOM »

Ajánlott video