A munkavállalók év eleji fontos teendője, hogy adóelőleg nyilatkozatot adjanak munkáltatójuknak. Ennek legegyszerűbb módja, ha online az ONYA-ban pár kattintással intézed ez a nem-szeretem feladatot.
2021-től azok is tudnak online nyilatkozni, akik a Magyar Államkincstártól kapnak valamilyen ellátást. Ebben az esetben a munkáltató adószámának ezt a nyolc számjegyet kell megadni: 15329970
Miről lehet nyilatkozni?
Adóelőleg nyilatkozatot adhatunk az alábbi kedvezményekről:
- családi kedvezmény
- első házasok kedvezménye
- négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- személyi kedvezmény
- 25 év alatti kedvezmény mellőzéséről
- 30 év alatti anyák kedvezménye
(+ a külföldi illetőségűeknek kiegészítő nyilatkozatot kell tenni)
A kedvezmények mellett, lehet nyilatkozni a költségelszámolásról is. Erre akkor van szükség, amikor a dolgozó költségtérítést kap, vagy ha nem munkaviszonyban, hanem mondjuk megbízási jogviszonyban, vagy tisztségviselőként, vagy bérbeadóként kapunk jövedelmet.
2023 újdonságai
Két újdonsággal lehet 2023-ban számolni: Az egyik, hogy a tartós beteg vagy fogyatékos gyermekre tekintettel (akire emelt összegű családi pótlék jár) plusz 66.670 Ft adóalap kedvezmény jár, azaz plusz 10 ezer Ft-tal kevesebb adót kell fizetni az eddig megszokott családi kedvezményen felül.
A másik újdonság a „30 év alatti anyák kedvezménye”. Ez a közkedvelt 25 év alattiak kedvezményének a meghosszabbítását jelenti azon hölgyek számára, akik 30. születésnapjuk előtt 2023-ban gyermeket vállalnak. Egészen pontosan, 2023-ban vagy a terhesség 91. napjára tekintettel, vagy a gyermek születésére tekintettel jogosulttá válnak családi kedvezményre. Ezt a kedvezményt annak az évnek a végéig lehet érvényesíteni, amely évben betölti az anya a 30-at.
Ezt a két új szabályt veszélyhelyzeti rendelet útján hozták meg. A veszélyhelyzeti rendeletben foglaltak elvileg csak a veszélyhelyzet ideje alatt hatályosak. Ez azt jelenti, hogy ezzel a két kedvezménnyel hosszútávon csak akkor lehet számolni, ha átültetik az Szja törvénybe is. (Szerintem, valószínűleg ez meg fog történni.)
25 év alatti kedvezmény mellőzése?
Nyilatkozat kedvezmény mellőzéséről? Furán hangzik. Eddig a kedvezményt kérni kellett. Most meg nem-kérni kell? Igen. Erre azért van szükség, mert a munkáltatóknak kötelességük automatikusan megadni a 25 év alatti dolgozónak ezt a kedvezményt, hiszen a kora alapján megállapítható a jogosultság. Viszont ez a kedvezmény korlátos, azaz max. 499.952 Ft (2023-ban) jövedelemig tart az adómentesség. Ha egy 25 év alatti fiatalnak két munkáltatója is van, és a munkabérek összesítve meghaladják a max. összeget, akkor legalább az egyiknek, vagy mindkét foglalkoztatónak szólni kell, hogy ne alkalmazzák a kedvezményt, vagy bizonyos összegig érvényesítsék csak. Ha ilyen eset áll fenn, és a munkavállaló nem ad nyilatkozatot, és ezért nem történik adóelőleg fizetés, bár kellett volna, akkor annak következménye bünti adó lesz. (lásd következő bekezdésben)
Mi történik, ha nem adok adóelőleg nyilatkozatot?
Az adóelőleg nyilatkozat gyakorlatilag egy kérés/utasítás a munkaadó felé, hogy a kifizetendő jövedelem adójának levonásakor milyen kedvezményeket vegyen figyelembe. Ha nem nyilatkozunk semmit, akkor is kapunk fizetést, csak legfeljebb kevesebbet, hiszen kedvezmény nélkül több adót fognak elvonni. Helyrehozhatatlan károk azonban nem érnek minket, mert az éves adóbevallásban érvényesíthetjük az év közben az adóelőleg levonásnál be nem számított kedvezményeket. Sőt az adóbevallásban teljesen újragondolhatjuk a kedvezmények igénybevételét, adóelőleg nyilatkozattól függetlenül.
Ha nem adunk költségelszámolásról nyilatkozatot, akkor a 10%-os költséghányaddal fogják számolni az adóelőleget. Az éves adóbevalláskor ezen is lehet változtani, és tételes költségelszámolással véglegesíteni a fizetendő adót.
Nyilatkozat elmulasztásának egyedül a 25 év alatti kedvezmény esetén lehet következménye. Ha nem szól a fiatal munkavállaló, hogy mellőzzék a 25 év alatti kedvezmény alkalmazását, és ezért több adómentes jövedelemmel számolták az adóelőleget, mint lehetett volna, akkor 12% bünti adót kell fizetni (ha 10 ezer Ft-ot meghaladja a le nem vont, fizetendő adó).
Egyébként, ha tévesen nyilatkoztál bármely kedvezményről, azaz nem voltál jogosult a kedvezményre, vagy nem olyan összegben, akkor ugyanez a 12%-os büntető adó merül fel (természetesen csak abban az esetben, ha az emiatt pótlólag fizetendő adó összege meghaladja a 10 ezer Ft-ot).
Milyen módon nyilatkozhatok?
Az adóelőleg nyilatkozatot 2020-ig csak és kizárólag írásban lehetett megtenni. Vagy a NAV oldalán letölthető nyomtatványt, vagy a munkáltatótól kapott papírt kellett kitölteni két példányban. Az egyiket a kifizetőnek adtuk, a másikat 5 évig az adóbevallásunkkal együtt megőriztük. (Ugye Te is megőrzöd a nyilatkozataidat?!) Azonban 2020-ban először, az Információs Társadalom vívmányaként megnyílt a lehetőség az online nyilatkozattételre az ONYA-n (Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás) keresztül.
Az ONYA-t alkalmazók száma évről évre nő, mert fényévekkel kényelmesebb, mint a papíros megoldás. Ettől függetlenül természetesen továbbra is lehet papíron nyilatkozni. Ha online és papíron is nyilatkoztál, és a kettő valamiért nem stimmel, akkor a papír számít, az alapján kell eljárnia a kifizetőnek.
Miért jobb az ONYA, mint a papír?
Meg kell mondanom, hogy én imádom az online ügyintézés minden újdonságát, még akkor is, ha nehézségek akadnak a használat kezdetén. 2006-ban az elsők között regisztráltam ügyfélkapus hozzáférésért. Azóta, ha nem muszáj, én nem megyek semmilyen ügyfélszolgálatra, mert ahol ember dolgozik, ott hiba is adódhat.
Ezzel meg is válaszoltam alapvetően a kérdést. Azért érdemes megismerkedni az online adóelőleg nyilatkozattal, mert bele van programozva ellenőrzési funkció. Ez azt jelenti, hogy a beadott nyilatkozat első körben átmegy egy ellenőrzésen. Persze ettől még lehet hibás a dokumentum, mert a programozók általában nem olyan kreatívak, mint a felhasználók, de sokkal kisebb valószínűséggel, mintha kézzel töltögetnénk. 😊 Te is jártál már úgy, hogy háromszor dobta vissza a cég könyvelője a nyilatkozatot?
A másik előny, hogy a NAV a rendelkezésére álló adatokkal segíti a kitöltést. Pl. tudja a gyerekek adatait, így azt már nem kell neked kitölteni, ráadásul nem írja el az adóazonosító jelet sem.
A nyilatkozatot nem kell kinyomtatni (tehát környezetbarát), postázni, ide-oda rakni, tenni-venni vele, csak a „Beadás” gombot kell megnyomni, és már el is ment a NAV-nak. A NAV továbbítja a munkáltató elektronikus tárhelyére. Így mindenkinek lesz belőle egy elektronikus példánya, és a megőrzési-tárolási kérdés is meg van oldva.
Annyira figyelmes a rendszer, hogy üzenetet is küld, amikor a munkáltató letöltötte a nyilatkozatodat, illetve arról, ha ez nem történt meg. Ilyenkor javasolja, hogy egyeztess a munkaadóddal közvetlenül az adóelőlegnyilatkozatodról.
Hogyan kapja meg a munkáltató a nyilatkozatot?
A NAV a cégek elektronikus tárhelyére megküldi az adóelőleg-nyilatkozatunkat pdf és xml formátumban is. Ez hivatalos átvételnek számít, a címzettnek tudomásul kell venni a soron következő bérszámfejtésnél. Nem túl kellemes módon a dokumentum típusának „Adómegállapítás” szerepel, amitől egy átlagos adózónak görcsbe rándul a gyomra. Ezzel a jelzéssel küldött leveleket a NAV év végén, amiben a munkáltatókat is tájékoztatta az online adóelőlegnyilatkozat lehetőségéről. Idővel majd megbarátkozunk az „adómegállapítás” szóval. Megszokjuk, hogy nem jelent semmi rosszat.
Mi történik, ha hibásan adom be, vagy módosítani szeretnék rajta?
A beadott dokumentumot módosítani nem lehet, de be lehet adni újat. A munkáltatónak mindig az utolsó alapján kell eljárni. És még ott van a „jól bevált” papír is, azaz a beadott nyilatkozatot javítani, vagy módosítani szeretném, akkor a munkáltatónak adott papíralapú nyilatkozattal is felül lehet írni. Mint fentebb írtam, ha a kettő nem egyezik, akkor a papír szerint kell eljárni.
Családi kedvezmény közös érvényesítése
Családi kedvezmény közös érvényesítése esetén a nyilatkozaton fel kell tüntetni a szülőtárs adóazonosító jelét és munkaadójának adószámát is. Erre azért van szükség, mert így mindkét szülő munkaadója megkapja a nyilatkozat adatait. Így ha a két nyilatkozat együttesen több kedvezményről szól, mint ami jár, időben ki tud bukni a hiba, és nem lesz bünti adó a végén. Papíron két munkáltatónál is megfuttatni az aláírásgyűjtést, elég macerás volt, így az onyás megoldás ebben az esetben valódi adminisztráció csökkentést jelentett számunkra. Ezért a kitöltés előtt álljon rendelkezésre ez a két adat is! (Ne járj úgy, mint én a videóban!)
Ennyi bevezető után nézzük meg, hogy néz ki ez az egész a gyakorlatban!
Itt a link az ONYA felülethez: https://onya.nav.gov.hu/
Könnyed online adóelőlegnyilatkozást kívánok!
További cikkeim:
7 lényeges különbség a NAV információs füzet és a BérbeAdó tananyag között
A NAV információs füzet ingyenes tájékoztatással segíti a bérbeadók adózását. Akkor miért fizetnél a BérbeAdó tananyagért?
Adóelőleg nyilatkozat online, könnyedén!
A munkavállalók év eleji fontos teendője, hogy adóelőleg nyilatkozatot adjanak munkáltatójuknak, ha év közben valamilyen kedvezményt szeretnének érvényesíteni a magasabb nettó fizetés érdekében. 2020-tól online is lehet adóelőleg nyilatkozatot adni, ami több szempontból is megkönnyíti a dolgunkat!
Mit kell tudni a 2021. évi rendkívüli adóvisszatérítésről ?
Soha nem látott mértékű adóvisszatérítés most már nem csak ígéret, hanem tény. Szeptember 30-án megjelent a Magyar Közlönyben a gyermeket nevelők adóvisszatérítésről szóló rendelet. A cikkben összefoglalom, amit az érintetteknek tudni kell a személyi jövedelemadó új, 2021. évi számítási módjáról.