A legjelentősebb változás a béren kívüli juttatások kapcsán történt: megszűnt a 100 ezer forint pénzbeli juttatás, és kizárólag a SZÉP-kártya három alszámlájára utalt összeg maradt kedvezményes adózású béren kívüli juttatás. Az adható összegek változatlanok: piaci szférában 450 ezer Ft/év (költségvetési szervek esetén 200 ezer Ft/év), melyből 225 ezer Ft szálláshely alszámlára, 150 ezer Ft vendéglátás alszámlára, 75 ezer Ft szabadidő alszámlára mehet. (Bővült a felhasználható szolgáltatások köre, és változott a kártya hátterében működő rendszer, melynek következtében a munkáltatónak minden dolgozó minden alszámlájára külön-külön kell utalnia.) A béren kívüli juttatás közterhe 1,18-szoros szorzó nélkül 15% SZJA és 19,5 % szociális hozzájárulási adó, összesen 34,5 % (a korábbi 34,22 % helyett).
A keretösszeget meghaladó rész egyes meghatározott juttatásként adóköteles: az adóalapot 1,18-al fel kell szorozni, és 15% SZJA-t, valamint 19,5% szociális hozzájárulási adót kell fizetni (a teljes közteher változatlanul 40,71%, csak eho helyett szocho lett)
Egyes meghatározott juttatásnak minősül továbbá:
• évi egy alkalommal (korábban ez évi három alkalom volt) csekély értékű ajándék (max. 14.900 Ft/fő/év)
• önkéntes kölcsönös egészség- és nyugdíjbiztosító pénztárakba célzott szolgáltatásra befizetett összeg
• cégtelefon magáncélú használata
• hivatali úthoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás
• reprezentáció és üzleti ajándék
2019.01.01-től nem minősül egyes meghatározott juttatásnak a 2016-ban még béren kívüli juttatásként ismert cafeteria elemek (Erzsébet utalvány, önkéntes pénztári befizetések, helyi bérlet, iskolakezdési támogatás, iskola rendszerű képzés, üdültetés, munkahelyi étkeztetés). Bérként kell adóztatni, ha ilyet ad a munkáltató.
A legnagyobb érvágás, hogy 2019-tól nem lehet adómentesen adni munkáltatói lakáscélú támogatást, mobilitási célú lakhatási támogatás, diákhitel törleszt, és kockázati biztosítást sem (bérként kell adóztatni).
Adómentes juttatások között maradt:
• Sportrendezvényre szóló belépőjegy, bérlet (max. 149 ezer Ft/év)
• Kulturális szolgáltatásra szóló belépőjegy/bérlet (max. 149 ezer Ft/év)
Utalvány formájában nem adható, és nem lehet visszaváltható!
• Bölcsödei és óvodai ellátás (magánszemély nevére szóló számla alapján is)
• Munkáltató tulajdonában lévő, vagy általa bérelt szolgálati lakás, munkásszállás
A családi kedvezmény adóban kifejezve a kétgyermekes családoknál 20.000 Ft/gyermek/hó-ra (+2500 ft-tal) nőtt, a többinél változatlan (egy eltartott esetén 10 ezer Ft/hó, három vagy több eltartott esetén 33 ezer Ft/gyermek/hó).
Első házasok kedvezményében nincs változás: a házasságkötéstől számított 24 hónapig érvényesíthető (5000 Ft/hó) függetlenül attól, hogy közben családi kedvezményre is jogosulttá válik, azaz gyermekvállalás esetén mindkét kedvezmény érvényesíthető.
Idén még nem, de 2020.01.01-től az ügyfélkapuval rendelkező magánszemély elektronikus úton is tehet adóelőleg-nyilatkozatot a NAV felé, aki azt továbbítani fogja a munkáltató felé. Ha írásban és elektronikusan történt adóelőleg nyilatkozat, és a kettő nem stimmel, akkor a papíralapút kell figyelembe venni.
A munkáltatói lakáscélú támogatást eltörölték, de kedvezőbbé vált a munkáltatói lakáshitel folyósítás. Nem kell kamatkedvezményből származó jövedelmet megállapítani a munkáltató által folyósított lakáscélú hitel esetén, ha annak összege 5 éven belül nem haladja meg a 10 millió forintot (és nem kell méltányolható lakásigénynek lenni).
Továbbra is két lehetőség van adóbevallási kötelezettségnek eleget tenni: vagy az adóhatóság által elkészített adóbevallási tervezetet vizsgálják felül/fogadják el/kifogásolják/vagy nem reagálnak, vagy önadózással rendezik az éves adóbevallási kötelezettségüket.
Adóbevallási tervezetet 2018-ra már az egyéni vállalkozók részére is elkészít az adóhatóság feltéve, hogy szereztek jövedelmet munkáltatótól, kifizetőtől. (Ha nem, akkor marad az önadózás.) Azonban ezt az adóbevallási tervezetet ki kell egészíteniük az önálló tevékenységből származó, illetve az egyéni vállalkozói tevékenység során keletkezett jövedelemre és az ahhoz kapcsolódó fizetési kötelezettségekre vonatkozó adatokkal, vagyis esetükben (hasonlóan az őstermelőkhöz, és áfa fizetésre kötelezett magánszemélyekhez) az adóhatóság által elkészített adóbevallási tervezet a bevallási határidő leteltét követően nem válik bevallássá, azt mindenképpen ki kell egészíteni és jóváhagyni!
Az adóhatóság ezen készséges közreműködése miatt az egyéni vállalkozók személyi jövedelemadó-bevallási határideje is módosul, az adóévet követő év február 25. helyett május 20.-ára.
Jó hír, hogy 100 ezer Ft-ról 200 ezer Ft-ra nőtt az egy összegben elszámolható tárgyi eszköz beszerzés mind az önálló tevékenységet folytató magánszemély, mind az egyéni vállalkozó elszámolásában.
Az ingatlan bérbeadás adózását könnyítendő 2019-től nem kell bevételnek tekinteni a rezsi megtérítését (ez esetben a törvénykezés követte a gyakorlatot), így a többség számára megfelelő választás a 10%-os költséghányad alkalmazása az önálló tevékenységből származó jövedelmei tekintetében.
Ha szeretne bővebb információt a fenti témával kapcsolatban, keressen bátran, kérjen személyes konzultációt, hogy hozzásegíthessem az Önnek leginkább megfelelő megoldáshoz!